Newsy

Wzrasta liczba Polaków z podwójnym obywatelstwem


obywatelstwo brytyjskieCzy liczba Polaków z podwójnym obywatelstwem to efekt retoryki Davida Camerona? Od wielu miesięcy słyszymy o chęci ograniczania benefitów oraz możliwości opuszczenia przez UK Unii Europejskiej. Wzrost o 1 200% wydaje się ogromny, ale w porównaniu z innymi narodowaościami raczej zamykamy ten peleton.

Twarde dane: w 2009 roku o zmianę obywatelstwa starało się tylko 458 Polaków i tylu dostało brytyjski paszport. W 2013 ta liczba wzrosła do 6 066, co stanowi... 1% mieszjakjących w UK Polaków. 

Skąd taki radykalny wzrost tłumaczy specjalista z Centrum Badań nad Imigracją Uniwersytetu Roehampton dr Michał Garapich: - Chcą oni osłonić swoje polityczne i socjalne prawa. Im więcej torysi mówią o wyjściu z Unii, tym więcej Polaków czuje brak stabilizacji. Im ostrzejszy jest język skierowany do imigrantów, tym więcej osób szuka możliwości naturalizacji - tłumaczy Garapich.

Polska ambasada jest podobnego zdania: - Coraz więcej Polaków obecnych na Wyspach od 2004 roku już się osiedliło, kupiło domu albo mieszkania i po prostu planują swoją przyszłość już tutaj, więc w takim przypadku wnioskowanie o brytyjski paszport nie jest takim złym pomysłem – powiedziano dziennikarzowi z Daily Mail.

W ocenie samych Polaków, wyrażanej często dosadnie w kometarzach w sieci, dominuje opinia, że temu zjawisku nie ma się co dziwić. Doceniają oni prawa jakie uzyskują dzięki brytyjskiemu obywatelstwu, ale przede wszystkim dbają w ten sposób o zabezpieczenie własnego statusu, na który ciężko pracowali przez wiele lat w UK. 

Test powstał na podstawie materiałów prasowych, 16.02.2015 r.