Newsy

Czy będą nas wyrzucać z UK? Refleksje na bazie ostatnich dni w angielskiej polityce.

Czy będą nas wyrzucać z UKWielu z nas zadaje sobie to pytanie. Prawda jest taka, że niecałe 2 tygodnie po głosowaniu za wyjściem z Unii Europejskiej nikt nie wie, co się stanie w najbliższym czasie. Pomimo tego, że większość polityków, zarówno tych popierających Brexit, jak i oczywiście tych, którzy byli za pozostaniem w Unii twierdzi, że imigranci, którzy legalnie mieszkają w UK nie muszą się martwić o swój los, to nikt nie daje takiej gwarancji, szczególnie rząd, który nabrał wody w usta i zasłania się decyzją w tej sprawie nowego gabinetu, który ma być wybrany we wrześniu. Obecnie trwa walka o stołek nowego premiera i wszystko wskazuje, że prawdopodobnie będzie nim jedna z dwóch kobiet.

Pierwsza i na razie przodująca w poparciu wewnątrz partii jest Theresa May, obecny minister spraw wewnętrznych. Twierdzi, że to, czy szacunkowe 2-3 miliony imigrantów mieszkających tutaj zostanie na wyspach, będzie zależeć od przyszłych negocjacji z Unią, bo m.in. Unia musiałaby się zgodzić na pozostanie mieszkających w różnych jej krajach 1.2 miliona brytyjskich obywateli. Jak to odbieracie? Może być różnie, bo nastawienie polityków Unii jest, delikatnie mówiąc negatywne wobec Anglików, może znacznie wpłynąć na wynik przyszłych negocjacji, a co za tym idzie nas w UK.

Druga kobieta, która zdobywa coraz większe poparcie, to Andrea Leadsom, minister d/s biznesu. Pomimo tego, że mocno wspierała Brexit, (w przeciwieństwie do May) zawsze twierdziła, że imigranci mieszkający legalnie na wyspach powinni mieć prawo do pozostania w kraju.

Wyniki batalii o przywództwo Torysów poznamy za kilka tygodni, ale wydaje mi się, że przynajmniej Theresa May jest szczera w kwestii większości nas mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają przynajmniej stałej rezydentury. To rzadkie zjawisko, bycie szczerym wśród rządzących polityków. Tak czy siak wydaje mi się, że ktokolwiek będzie nami niedługo rządził, wyciągnie sprawę losu imigrantów na tzw. tapetę i zobaczymy co z tego wyniknie. Ach, w ciekawych czasach żyjemy…

Tymek Skroban