Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo i paszport?
Praktyczny poradnik

WNIOSEK O UZYSKANIE OBYWATELSTWA

test na obywatelstwo w uk

Ubiegając się o brytyjskie obywatelstwo musisz wypełnić wniosek AN - Application for Naturalisation.

Pamiętaj, że według danych ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) najczęstszym powodem odrzucenia wniosku o obywatelstwo jest niewłaściwe jego wypełnienie. Za rozpatrzenie wniosku o naturalizację Home Office pobiera opłatę. Niestety musisz być przygotowany na fakt, że w przypadku decyzji odmownej, nie będziesz mógł liczyć na zwrot wszystkich poniesionych kosztów, dlatego radzimy skorzystać z pomocy legalnego doradcy z licencją Office of the Immigration Services Commissioner.

Wszystkie wnioski o obywatelstwo podlegają szczegółowej kontroli, aby sprawdzić, czy spełniają wymagania ustawowe. Ze względu na tę wnikliwą procedurę rozpatrywanie wniosku może trwać nawet do sześciu miesięcy. 95% wniosków jest rozpatrywanych w tym terminie. Niektóre z nich mogą być rozpatrywane szybciej, a niektóre wolniej, w zależności od charakteru kontroli, która zostanie przeprowadzona. Zalecamy wysłać wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami przesyłką rejestrowaną.

Następnie uzyskasz potwierdzenie, że urząd otrzymał Twoje podanie. Odbędzie się to stosunkowo szybko, ale w wyjątkowych przypadkach może to potrwać nawet do 4 tygodni. Jeżeli urząd będzie potrzebował więcej dokumentów, by rozpatrzyć Twój wniosek, napisze do Ciebie i poprosi o uzupełnienie braków. W takim przypadku otrzymasz 3 tygodnie na odpowiedź. Jeżeli nie odpowiesz, Twój wniosek zostanie rozpatrzony na podstawie tych informacji, które urząd posiada.

Aktualne ceny (2016 r.) rozpatrzenia wniosku o naturalizację osoby doroslej i rejestrację dziecka 

Osoba powyżej 18 roku życia (naturalizacja)

£1236

Dziecko poniżej 18 roku życia (rejestracja)

£936