Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo i paszport?
Praktyczny poradnik

UROCZYSTOŚĆ NADANIA OBYWATELSTWA

nadanie obywatelstwa w ukZaproszenie na ceremonię

Otrzymasz list potwierdzający wraz z informacją co powinieneś zrobić, aby dokończyć proces naturalizacji. W liście znajdziesz dane lokalnego urzędu, z którym musisz się skontaktować w okresie 21 dni, aby zarezerwować termin uroczystości nadania obywatelstwa. Będziesz miał 90 dni na to, żeby wziąć w niej udział. Po ustaleniu terminu z lokalnym urzędem otrzymasz list potwierdzający termin ceremonii.

Nadanie brytyjskiego obywatelstwa to ważne wydarzenie i zostanie należycie uczczone podczas specjalnej ceremonii. Wszyscy dorośli ubiegający się o brytyjskie obywatelstwo muszą się na nią stawić. W trakcie ceremonii zostaniesz powitany w lokalnej społeczności i spotkasz innych ludzi, którzy podobnie jak i Ty otrzymali brytyjskie obywatelstwo. Ceremonia odbędzie się blisko Twojego miejsca zamieszkania, w urzędzie stanu cywilnego lub w ratuszu, czasem w budynkach o znaczeniu historycznym lub w szkołach.

Na ceremonię możesz zabrać ze sobą dwóch gości. W szczególnej sytuacji możesz zorganizować prywatną ceremonię. Powinieneś wtedy omówić swoje wymagania z urzędem organizującym ceremonię. Najczęściej będziesz musiał uiścić opłatę za prywatną ceremonię. 

Przebieg uroczystości

Gdy przyjdziesz na uroczystość przedstawiciel władz lokalnych najpierw sprawdzi Twoją tożsamość oraz, czy dane osobowe wpisane na Twoich dokumentach są poprawne. Musisz przynieść ze sobą:

  • list z Home Office o pozytywnie rozpatrzonym wniosku o obywatelstwo,
  • list z lokalnego urzędu potwierdzający termin ceremonii,
  • dokument ze zdjęciem potwierdzający Twoją tożsamość (prawo jazdy, paszport).

Po sprawdzeniu danych nastąpią przemówienia, często wygłaszane przez miejscowych i krajowych dygnitarzy. Będą Cię witali w imieniu społeczności lokalnej i zachęcali do angażowania się czynnie w życie społeczności. Następnie będziesz musiał złożyć przysięgę lub oświadczenie (jeśli nie chcesz składać przysięgi przed Bogiem) wierności i posłuszeństwa wobec królowej oraz ślubowanie lojalności wobec Zjednoczonego Królestwa.

Następnym punktem ceremonii będzie wręczenie zaświadczeń o uzyskaniu obywatelstwa i przemowy gratulacyjne oficjeli. Wszyscy nowi obywatele będą poproszeni o powstanie i zabrzmi hymn narodowy, po czym przyjdzie czas na zdjęcia, skromny poczęstunek i napoje.

Uwaga!

MUSISZ wysłać kartę rezydenta stałego w terminie 5 dni, licząc od dnia:

  • ceremonii nadania Ci obywatelstwa lub
  • gdy dostaniesz zaświadczenie o uzyskaniu obywatelstwa, jeśli nie będziesz uczestniczył w ceremonii.

Przetnij kartę i wyślij ją z notatką, że zwracasz ją, ponieważ stałeś się brytyjskim obywatelem na adres:

 

Freepost RRYX-GLYU-GXHZ

Returns Unit

PO Box 163

Bristol

BS20 1AB