Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo i paszport?
Praktyczny poradnik

UZYSKANIE BRYTYJSKIEGO PASZPORTU

brytyjski paszport

Jak już Ci pewnie wiadomo, nie można starać się o brytyjski paszport nie posiadając brytyjskiego obywatelstwa. Uzyskanie paszportu, choć formalnie niewymagane, jest dla większości z nas ostatnim etapem przygody z uzyskaniem brytyjskiego obywatelstwa i uwieńczeniem całego procesu.

Obowiązujące w UK prawodawstwo dopuszcza możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa, tak samo, jak i polskie, co oznacza, że możesz posługiwać się dwoma paszportami, w zależności od własnych potrzeb.

Brytyjski paszport, oprócz samej dumy z jego posiadania, da Ci wiele praktycznych korzyści. Jedną z nich jest np. większa swoboda w poruszaniu się po świecie. Od tej pory, jeśli zechcesz wyjechać na wakacje do Stanów Zjednoczonych, nie będziesz musiał jechać w niepewności po wizę do ambasady amerykańskiej - tracąc czas, nerwy i pieniądze. Dostaniesz ją po wylądowaniu na lotnisku w USA, jeśli władze uznają, że możesz bez przeszkód wjechać do kraju.

Wniosek paszportowy

Paszporty brytyjskie są wydawane przez Biuro Paszportowe Rządu Zjednoczonego Królestwa - Her Majesty's Passport Office (HM Passport Office). Osoby kończące 16 lat stają się, w rozumieniu przepisów paszportowych, dorosłe. Oznacza to, że mogą ubiegać się o swój pierwszy paszport dla dorosłych, który zostanie im wydany na 10 lat. Nie potrzebują już także zgody rodziców, by o paszport wystąpić. Aby otrzymać paszport musisz wypełnić wniosek paszportowy, dołączyć odpowiednie dokumenty i stawić się w urzędzie na rozmowę sprawdzającą Twoją tożsamość.

Wnioski paszportowe są dostępne w wybranych urzędach pocztowych w całym kraju, ale możesz również wniosek wydrukować po tym, gdy wypełnisz go i opłacisz online. Następnie nie pozostanie Ci nic innego, jak wysłać go pocztą. Do wniosku musisz dołączyć komplet wymaganych w Twojej sytuacji dokumentów. Wymagane dokumenty mogą różnić się w zależności od indywidulanych okoliczności, ale z pewnością w każdej sytuacji będziesz musiał wysłać oryginalne dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość. Musisz wysłać oryginały – kopie, nawet te poświadczone, nie będą akceptowane. Przesyłając dokumenty do biura paszportowego zadbaj, by na pewno do niego dotarły. Warto więc opłacić przesyłkę rejestrowaną (Royal Mail Special Delivery Guaranteed lub Royal Mail Signed For). W podobny sposób należy zadbać o ich zwrot z urzędu. Zwyczajowo dokumenty są odsyłane do Ciebie zwykłą przesyłką. Możesz jednak dopłacić £3, by zostały wysłane przesyłką rejestrowaną, kiedy Twoje podanie zostanie już rozpatrzone. Zaznacz tę usługę na wniosku paszportowym, jeśli chcesz z niej skorzystać. Nie martw się, gdy dokumenty trafią do Ciebie wcześniej niż paszport. To normalna procedura i zawsze tak jest.

Aby mieć pewność, że nie popełni się błędu przed wysłaniem wniosku i dokumentów, wielu ludzi korzysta z usługi pocztowej Post Office’s Passport Check & Send, dostępnej w wybranych urzędach pocztowych. Pracownik poczty sprawdzi Twój wniosek paszportowy i wymagane dokumenty, a następnie wyśle całość do biura paszportowego rejestrowaną przesyłką.

Oczekiwanie na rozpatrzenie Twojego wniosku zgodnie z informacją HM Passport Office trwa co najmniej 6 tygodni. W okresie od kwietniado września procedura może trwać jeszcze dłużej ze względu na wzmożony w tym okresie ruch turystyczny. Nie powinieneś oczywiście dokonywać żadnych rezerwacji podróżnych dopóki nie otrzymasz paszportu. 

Rozmowa sprawdzająca Twoją tożsamość

Wszyscy dorośli (w tym przypadku powyżej 16 roku życia) ubiegający się o paszport po raz pierwszy, muszą stawić się osobiście na rozmowę weryfikującą tożsamość w HM Passport Office, by potwierdzić swoją tożsamość. HM Passport Office skontaktuje się z Tobą, by ustalić termin rozmowy. Jeśli miałeś wcześniej paszport dziecięcy, to po ukończeniu 16 lat i złożeniu wniosku o paszport dla dorosłych, nie będziesz wzywany na rozmowę.

Gdy otrzymasz pismo od HM Passport Office z zaproszeniem na rozmowę, zadzwoń do urzędu, by umówić się na rozmowę w jednym z jego biur. W biurach tych przeprowadza się tylko rozmowy, nie wydają one paszportów. Rozmowa trwa około 30 minut i ma na celu ustalenie, czy rzeczywiście jestem tą osobą, za którą się podajesz.

Po rozmowie HM Passport Office będzie kontynuować rozpatrywanie Twojego wniosku. Jeśli zakończy się ono pozytywnie, Twój nowy paszport zostanie do Ciebie wysłany kurierem albo przesyłką rejestrowaną. Paszport zostanie wydany na 10 lat.

Koniec wieńczy dzieło

Uzyskanie paszportu to przysłowiowa „wisienka na torcie”. Kończy procedurę, która jak widzisz wcale nie jest taka żmudna. A ukończyć ją warto, gdyż otwiera ona przed Tobą kolejne możliwości. Będąc obywatelem Zjednoczonego Królestwa zyskasz przede wszystkim większą wiarygodność wobec pracodawców i instytucji. Otworzą się przed Tobą nowe możliwości zatrudnienia w administracji państwowej, policji lub wojsku. Obywatelstwo to niepodważalny dowód, że Wielka Brytania nie jest dla Ciebie jedynie przystankiem, ale raczej docelowym portem.