Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo i paszport?
Praktyczny poradnik

Wstęp

Jeśli czytasz ten poradnik, to znaczy że już podjąłeś decyzję – chcesz uzyskać brytyjskie obywatelstwo, chcesz mieć brytyjski paszport. Ok – nie ma sprawy, dobrze trafiłeś! Ten poradnik zawiera najważniejsze informacje, które są niezbędne, żebyś szybko i szczęśliwe dotarł do finału – został Brytyjczykiem.

Zachęcamy Cię do skorzystania z fachowej pomocy w przejściu całej procedury. Może ona nie być łatwa, ponieważ każdy z nas ma inną, indywidualną sytuację, która zasadniczo wpływa zarówno na prawidłowe wypełnienie wniosków o rezydenturę stałą oraz obywatelstwo, jak i na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że możesz stracić opłatę za rozpatrzenie wniosku o obywatelstwo, jeśli nie będziesz w stanie przedstawić WSZYSTKICH dokumentów, których będzie wymagał od Ciebie Home Office lub nie będziesz mógł użyć odpowiedniej argumentacji na piśmie, gdy jakiś dokument jednak nie powinien być wymagany przez urzędnika.

Pamiętaj aby korzystać z usług doradztwa imigracyjnego wyłącznie u osób posiadających licencję Office of the Immigration Services Commissioner. Osoby doradzające bez posiadania tej licencji robią to nielegalnie i grożą im poważne kary, włącznie z karą pozbawienia wolności.

Kilka uwag na początek. Czytając informacje na temat brytyjskiego obywatelstwa spotkasz się przede wszystkim z dwoma terminami: naturalizacja i rejestracja. Pierwszy z nich – naturalizacja (naturalisation) dotyczy osób, które ukończyły 18 rok życia, czyli osób dorosłych. Drugi – rejestracja (registration) to procedura dotycząca osób, które NIE ukończyły jeszcze 18 lat, czyli dzieci. W ich imieniu wniosek składają więc rodzice.

Musisz mieć świadomość tego, że obywatelstwo to nie prawo, lecz wyjątkowy przywilej. Brytyjskie prawo pozwala na posiadanie więcej niż jednego obywatelstwa, jest to instytucja tak zwanego podwójnego obywatelstwa. Obywatel Polski może więc wystąpić o przyznanie mu obywatelstwa Wielkiej Brytanii i jeżeli spełni odpowiednie warunki będzie mógł je otrzymać.

Jakie to warunki? Przeczytaj poniżej, a dowiesz się co musisz spełnić, żeby rozpocząć procedurę.